Visul din Valea Yoyo
  2016-07-07 16:11:06

Cătunul de munte Zhonghaoyu

În creierii munților din provincia estică Shandong din China se găsește cătunul Zhonghaoyu, care are și un alt nume romantic, Valea Yoyo. Cu mai bine de 100 gospodării, cătunul este dominat de păduri. Înconjurat de dealuri, acesta poate fi un popas răcoros, numai bun pentru adăpost pe vremea caniculară.

Într-una din zilele de vară ale acestui an, Zhonghaoyu a primit o delegație de turiști din Regiunea Autonomă Xinjiang-Uigură din vestul țării. Turiștii au parcurs mai bine de 3.000 de kilometri, însă nu doar pentru vizite, ci și pentru a învăța din experiența de dezvoltare a agroturismului. Îndată ce au coborât din autocar, delegații au început să comunice cu Zhao Shengjian, directorul companiei agroturistice Valea Yoyo.

Zhao Shengjian, directorul companiei agroturistice Valea Yoyo

„Poate că satul nostru nu dispune de cea mai bună infrastructură din provincie sau din întreaga țară, dar avem un model apreciat cu ajutorul căruia am putut și putem să susținem o dezvoltare sănătoasă. O să vă conduc imediat să vedeți proiectele și pensiunile din sat, apoi o să ne așezăm să discutăm, bine?"

Fiind o stațiune agroturistică cu renume național, Zhonghaoyu a primit anul trecut 140.000 turiști, fiind vizitat în fiecare lună de delegații din toate colțurile Chinei. Modelul de care a pomenit Zhao Shengjian vizează la modul în care se dezvoltă agroturismul prin administrarea unică a resurselor și pensiunilor agroturistice, fiind supranumit „Modelul Haoyu". Fiind fondatorul modelului, Zhao Shengjian este atât de ocupat încât se află în provincie două treimi din an, fiind ocupat cu probleme de administrare a satului: de la programul de dezvoltare a companiei, la vegetația cătunului. În urmă cu zece ani, la absolvirea facultății, Zhao Shengjian avea un alt plan de viață, însă a fost nevoit să revină în satul natal:

„Mă gândeam să-mi continui studiile în Singapore, căutând un loc de muncă part-time. Însă, s-a descoperit că tatăl meu are probleme cardiace. Am fost șocat de veste și mi-am spus că nu îl pot lăsa singur. Așa am revenit în sat."

După întoarcerea în sat și mai multe vizite de documentare, Zhao Shengjian a descoperit că agroturismul este un domeniu cu un potențial uriaș de dezvoltare. Ideea a fost sprijinită și de tatăl său, primarul satului, Zhao Dongqiang.

Zhao Dongqiang, primarul satului

„Pe atunci, consătenii nu știau ce e agroturismul și nu vroiau să facă pensiuni. Se întrebau cine ar vrea să vadă un loc atât de sărac cum e satul nostru?! Nici sătenii, nici primăria nu aveau bani, așa că le-am împrumutat din banii mei. Ziceam: îți dau zece mii de yuani să-ți facă pereții și să-ți iei lenjerii noi. Vrei să faci pensiune? În așa fel, am reușit să conving cinci gospodării. Toate acestea s-au întâmplat în 2004."

Pensiunile s-au înmulțit în următorii ani până la peste 20, dar câștigau tot mai puțin deoarece duceau o concurență dură ca să atragă mai mulți turiști. Învățând din experiență, Zhao Shengjian a decis să înființeze compania Valea Yoyo prin care să administreze toate pensiunile. A dat satului denumirea Valea Yoyo și a început să facă din el un brand agroturistic.

Compania ducea lipsa unei echipe administrative, însă aproape toți tinerii lucrau în orașe. În aceste condiții, Zhao Shengjian l-a rugat pe colegul său de liceu, Wei Lei, și pe consăteanul și fostul militar Zhang Meng să adere la compania lui. Zhang Meng este un tip sârguincios și se pricepe la socializare. Cu doi ani mai mic decât Zhao, el îi spune „frate mai mare". Zhang Meng își amintește cum a fost convins:

„Am avut șansa să rămân în armată, pentru că șeful meu m-a plăcut și a vrut să rămân. Am participat la examenul de admitere la școala militară, dar am picat. Poate că soarta mea ar fi fost alta dacă treceam examenul. Am revenit la țară și am lucrat timp de șase luni ca un tăietor de lemne, ca și tatăl meu. Într-o zi, fratele meu mai mare a venit și m-a rugat să lucrez în compania lui. Îmi zicea că nu am ce să pierd în această afacere. Am fost convins pur și simplu."

Zhang Meng, directorul adjunct al companiei agroturistice Valea Yoyo

La rândul său, Wei Lei, care a fost trainer pentru angajaţii companiilor, fiind din oraș, nu i-a fost ușor să ia această decizie:

„M-a rugat întâi să fac o bază de pregătire. Am fost de acord. Dar îmi zicea că trebuie să ader la companie. Ezitam, deoarece pe atunci aveam în oraș un loc de muncă stabil, iar familia nu mă lăsa să merg la țară. Însă, sunt frate cu Zhao Shengjian și îmi plăcea o muncă mai liberă. În fine, în ciuda împotrivirilor, am venit cu el în sat. La început, eram doar noi trei în companie. Am tăiat copaci, am pavat terenul, am ridicat baza cu propriile mâinile."

Wei Lei, directorul adjunct al companiei agroturistice Valea Yoyo

Compania a început să funcționeze imediat după ce s-a constituit echipa. Zhao Shengjian a anunțat că cei din companie vor asigura turiști pentru pensiunile, iar pensiunile trebuie să respecte criteriile de cazare, servicii și curățenie. Pentru fiecare turist cazat, din suma plătită 80% revine pensiunii, iar 20% companiei. Însă, săteni nu prea respectau regulamentele stabilite de Zhao Shengjian:

„La început, pensiunile nu prea ascultau ceea ce le spuneam. Aproape toți consătenii sunt vârstnici și nu vroiau să se supune regulamentelor. Au fost certuri, chiar și bătăi."

Chen Huanqing, de 57 ani, a fost convinsă în urmă cu câțiva ani de Zhao Shengjian să facă pensiune:

„Nu știam ce este aceea o pensiune agroturistică. Zhao Shengjian mi-a adus șase turiști și mi-a spus să-i cazez. L-am refuzat și am plâns. În fine, doi au fost cazați la mine acasă. A doua zi, Zhao mi-a dat 20 de yuani. Apoi, când mai veneau turiști, mi-am zis că trebuie să-i las să doarmă la mine acasă, pentru că o să câștig din asta."

Chen Huanqing, săteanca din Zhonghaoyu

La început, condițiile de cazare în pensiuni au fost destul de proaste. Zhao Shengjian și-a vândut toate fabricile și a strâns peste două milioane de yuani. A investit suma în îmbunătățirea infrastructurii și promovarea companiei, dar consăteni nu au reacționat cum se aștepta:

„Am adus constructori să facă zugrăvii în pensiuni, dar ei nu erau mulțumiți. Ziceau că le-am spart un ghiveci, că le-am distrus grinda casei. Am schimbat metoda și am făcut un concurs. Compania stabilea standarde: o cameră, de exemplu, necesită încălzitor de apă, priză și veioză, iar pensiunea care dispune de toate astea primește 400 de yuani. Înaintea concursului, ei au cumpărat lucrurile cele mai proaste, ca să înșele compania, numai ca să câștige premiul. Concurau cheltuind numai ca să nu-și piardă onoarea."

Frumosul cătun Zhonghaoyu

Cu pensiunile îmbunătățite și proiecte distractive, nu au fost înregistrați prea mulți turiști, așa cum se aștepta. Săteni au început să strângă pe ascuns turiști, iar echipa reacționa la această situație. Wei Lei își amintește:

„Pensiunile se agitau. Le spuneam că înainte aveam o afacere cât de cât bună, dar acum trebuia să ascult de ce spune compania, să fac în fiecare zi curățenie, dar compania nu-mi aducea prea mulți turiști. De aceea, am mers în oraș să facem reclamă."

Cei trei au deschis un ziar care a fost închis din cauza deficitului. Ei au făcut promovare prin agențiile de voiaj din orașele apropiate și au participat la promovări turistice. Zhang Meng a participat la aceste momente:

„Am mers cu autobuzul în mai multe orașe, fiecare având câteva mii de pliante despre satul nostru. Când repartizam pliantele la agențiile de voiaj, cei prietenoși îmi ziceau „lasă-le acolo", iar cei orgolioși nici nu-şi ridicau capul. Însă, reveneam a doua zi ca să îi determin să arunce măcar o privire asupra pliantului pe care l-am pus acolo. Promovările turistice nu aveau de obicei efectele aşteptate. Am inventat multe metode să atrag atenţia participanţilor, de exemplu, intenţionam să mă împiedic când urcam treptele şi cădeam pe scenă."

La o promovare, directoarea agenţiei Vacanţa Colorată, Wang Min, a fost impresionată de prezentarea făcută de Zhang Meng şi a decis să viziteze Valea Yoyo. Prima vizită a rămas de neuitat chiar și acum pentru Wang Min:

„Prezentarea m-a impresionat. Simţeam că satul merită să fie vizitat. Deşi ştiam că proiectele de atunci nu erau puse la punct, atmosfera ţărănească de aici şi ospitalitatea sătenilor a molipsit fiecare turist pe care l-am adus, fapt care mi-a întărit decizia de a mă implica în agroturism. Valea Yoyo mi-a intrat în inimă."

Wang Min(stanga), directorul agenţiei de voiaj Vacanţa Colorată

Încrederea consătenilor în companie creştea pe măsură ce a crescut și numărul turiştilor, însă echipa se confrunta cu o altă problemă gravă: lipsă de fonduri. Fără investiţii externe, Zhao Shengjian a încercat să mobilizeze săteni să devină acţionari ai companiei. Ideea era ca oameni să cumpere cu bani acţiuni ale companiei sau să devină acţionari cu terenul contractat. Dar ţăranii nu erau dispuși la asemenea investiţii:

„Cu siguranţă că săteni nu vroiau să cumpere acţiunile companiei. Noi am mers la fiecare gospodărie să convingem. Nu erau interesaţi de marile adevăruri, ci doar interesele imediate. Atunci, le-am spus că le aducem mai mulţi turişti numai dacă devin acţionari ai companiei."

În etapa de început, cu dificultăţi de finanţare, Zhao Shengjian şi echipa lui au făcut pași mici la început. Wei Lei a părăsit în acel moment compania. Vorbind despre retragere, soţia lui Wei Lei, Sun Yue, își amintește:

„Eram însărcinată, în 2012. Aveam pe atunci o mică afacere. Vindeam pe Internet motoare. Nu ştiam încă să conduc maşina. Mergeam pe o bicicletă electrică la depozit şi mutam singură motoarele. Mă simţeam neajutorată şi l-am rugat pe soţul meu să vină acasă să mă ajute."

Sun Yue nu era de acord cu ce făcea Wei Lei. La rândul lui, Zhao Shengjian vroia să-l ţină pe Wei Lei la ţară, dar nu îl putea obliga:

„Wei Lei nu a trăit la ţară. În primele zile nici nu a putut să doarmă fiind speriat de molii. A venit dintr-un impuls. Dar, a aflat după un timp că este plictisitoare şederea la ţară şi că afacerea asta nu era aşa de uşoară cum s-a gândit. Nici eu nu mai eram atât de convins ca la început şi nu-mi cuvenea să-l oblig pe fratele meu să rămână într-un cătun fără perspective."

Satul Zhonghaoyu

Cum săgeata lansată nu se poate întoarce, Zhao Shengjian persevera şi aştepta noi oportunităţi, purtând propriul vis şi speranţele de câștig ale mai multor consăteni.

Dezvoltarea prosperă a agroturismului a atras atenţia instituţiilor. Şedinţa agroturismului din provincia Shandong a avut loc în 2013 în districtul în care se află Zhonghaoyu. Zhao Shengjian vedea în ea o oportunitate de schimbre a destinului:

„Reprezentanții Departamentului pentru turism de la nivel provincial au făcut vizite de documentare în satul meu şi au aflat modelul nostru. Am făcut din asta o oportunitate şi am reuşit să promoveze satul."

La şedinţă, Zhao a împărtăşit experienţa de dezvoltare a agroturismului care a fost apreciată şi care a ocupat un spaţiu amplu în mai multe ziare şi emisuni de televiziune. Vizitatorii au crescut imediat, iar finanţarea companiei începută de mulţi ani s-a încheiat cu succes.

În prezent, fiecare locuitor din Zhonghaoyu este acţionar al companiei Valea Yoyo. Peste 90% din gospodării au pensiuni agroturistice, primind bonusul repartizat la sfârşitul anului şi beneficiul material de sărbătorile tradiţionale importante. Și cei care nu au capacitate de muncă se bucură de sprijin, grație acțiunilor. Cu banii câștigați, Chen Huanqing şi-a luat un apartament în oraş:

„Am mai făcut o casă pe munte şi am cumpărat un apartament în oraş pentru nepotul meu. Am luat pe credit apartamentul la preţul de 570.000 yuani. Am plătit avansul de 300.000 yuani şi îmi propun să plătesc restul în șase ani."

Valea Yoyo a ajuns renumită, dar Zhao Shengjian simţea tot mai mult nevoia de specialişti. A vrut să-l aducă înapoi pe Wei Lei. La asta se gândea și Wei Lei, făcând din când în când proiecte pentru sat, în timp ce se ocupa de afacerea soţiei sale. După ce a participat împreună cu Zhao la o nuntă, el i-a mărturisit dorinţa soţiei sale. Sun Yue a spus:

O pensiune de 4 stele din Zhonghaoyu

„A fost o dată la masă împreună cu directorul Zhao şi când a revenit mi-a spus că vrea să meargă înapoi la ţară. Cred că i-a plăcut cu adevărat ce a făcut acolo. Fetiţa noastră s-a născut şi creştea tot mai mare. Nu mai aveam de ce să-l mai oblig să stea lângă mine. I-am spus să facă ceea ce doreşte."

Wei Lei se simţea din nou în largul lui întors în Valea Yoyo. Sub îndrumarea lui, au fost construite alte proiecte: o bază de pregătire, o stradă cu specialităţi culinare, un spațiu interactiv şi un spațiu pentru animalele montane. Cu toate neînţelegerile care apăreau din când în când între membrii echipei, Wei Lei spune că îl urmează pe Zhao Shengjian:

„Ne certăm în fiecare zi. Divergenţele sunt legate de faptul că mă gândesc la oportunitatea proiectelor, la modul de creștere a turiştilor, iar el se gândeşte în cele mai multe cazuri la interesele sătenilor. Sunt impresionat de modul lui pragmatic. El se trezeşte primul şi doarme ultimul. Dorm şi eu la fel de târziu ca el, dar nu pot să mă trezesc aşa de devreme."

În zilele în care nu se fac deplasări, Zhao Shengjian îşi dedică o oră din dimineaţă pentru sat. Plantează vegetaţie, face curăţenie, face controale la pensiuni cu privire la alimente şi obiectele electrice. De asemenea, impune disciplina altor membri ai echipei când este cazul. Zhang Meng a spus:

„Este un nebun. Îmi venea uneori să-l bat pentru că mereu îmi dădea o altă muncă, deși nu reușeam să termin treaba la care munceam. Simt că gândeşte ca un tip născut în 1974, cu toate că e născut în 1984. El este perseverent şi ţine cu dinţii de ceea ce îşi doreşte. Are un caracter care mă influenţează şi doresc din suflet să se alătur lui."

Mulţi tineri care au părăsit Zhonghaoyu au revenit în satul natal să caute şanse de afirmare, între aceștia fiind şi absolvenţi de facultate din orașe. Echipa companiei are deja peste 20 angajaţi tineri, pentru care Zhao Shengjian se simte responsabil:

„Ei au venit pentru muncă, nu pentru a trăi aici. Au fost unii care au stat câteva zile şi au plecat. Înţeleg cum părinţii lor i-au pregătit timp de 20-30 ani ca să se afirme în oraş, nu să stea la ţară. De aceea, mă gândesc să fac dormitoare în oraş pentru aceşti tineri, ca să poată rămâne în compania noastră."

Han Xintong, din departamentul proiectelor, a absolvit facultatea anul acesta. Ea a lucrat în reşedinţa provinciei şi a aflat de la un coleg de facultate de Valea Yoyo.

„Îmi doream un loc departe de oraşul gălăgios unde să mă liniştesc. Modul de viaţă şi de lucru de aici mă atrag şi nu mai vreau să mai plec. De la directorul Zhao am multe de învăţat. De exemplu, dacă nu mi-am terminat munca, lucrează cu mine, indiferent cât de târziu este, să până termin."

Incinta unei pensiuni

Echipa tânără din Valea Yoyo nu a influenţat-o doar pe Han, ci şi pe Wang Min. Ea a înfiinţat, alături de alte şase agenţii din provincie, o alianţă turistică, iar Valea Yoyo este una dintre zonele pe care le promovează. Motivul pentru care a făcut alianţa este potenţialul pieţei agroturismului, dar şi tinerii din Zhonghaoyu:

„Câţiva tineri încearcă să facă o treabă. Mă impresionează perseverenţa lor. Susțin din suflet Valea Yoyo şi sper ca tot mai mulţi oameni să aibă şansa să vadă acest cătun frumos."

Iniţial, Zhao Dongqiang nu a fost de acord cu înfiinţarea companiei, dar acum "Modelul Haoyu" este un lucru lăudabil. El spune că a venit momentul să-i dea fiului său mai multă libertate:

„Se consulta cu mine când dorea să facă un proiect. Îl întrebam dacă merge sau nu, zicea că merge. Glumeam uneori că nu are voie să risipească banii acţionarilor. Proiectele pe care le-a făcut s-au dovedit reuşite şi m-am liniştit. Nu este un fiu risipitor. Când cumpără ceva, ştie şi să discute preţul. Aşa că, m-am liniştit."

Zhao Shengjian îşi propune să facă din Valea Yoyo un brand în lanţ şi să facă o cantină unde să ia masa toţi consătenii. Pagina electronică a companiei dezvoltată în urmă cu trei ani va fi lansată la sfârşitul anului acestuia. Evocând drumul pe care l-a parcurs, Zhao își amintește:

„A fost un deceniu întreg în care au fost multe dificultăţi, pe care le-am rezolvat, una după alta. Vreau şi eu să fiu un guler alb, să rămân în oraş şi să mă distrez din când în când cu prieteni. Dar cred că îţi realizezi oricum valoarea indiferent unde te afli. La ţară se găsesc mai multe resurse, concurenţa e mai mică, am lângă mine mulţi consăteni. Eu sunt ca un cal înșeuat care nu se mai poate despărţi de responsabilități."

În ultimii ani, agroturismul s-a bucurat de o dezvoltare rapidă în China. Potrivit site-ului Administraţiei Naţionale a Turismului, anul trecut au fost înregistrate 1,2 miliarde de vizitatori în acest sector, fiind o treime din toţi turiştii Chinei. Investițiile în agroturismul s-au ridicat, în 2015, la 216,2 miliarde yuani, în creştere cu 60% faţă de anul precedent, fiind sectorul turistic cel mai prosper.

Dai Xuefeng, directorul adjunct al Centrului de Cercetare a Turismului din cadrul Academiei Chineze pentru Ştiinţe Sociale:

„Agroturismul din ţara noastră a început foarte devreme şi are mai multe modele: cel care promovează activităţi folclorice, cel care are ca prioritate proiecte culturale şi inovative. Mulţi oameni, mai ales tineri, revin în satele lor când acestea devin mai dezvoltate prin agroturism. Unii locuitori rurali se organizează spontan şi consider că asemenea forţe trebuie protejate. Dezvoltarea agroturismului constituie o oportunitate foarte bună pentru realizarea unui mediul rural mai frumos."

Proiectul poşta pentru mâine

Zhonghaoyu a intrat anul trecut, alături de alte 1.055 sate, în lista „Satelor exemplu ale agroturismului din China". În China se găsesc alte mii de sate prospere şi frumoase ca Zhonghaoyu, care îşi recapătă vitalitatea datorită tinerilor ca Zhao Shengjian, care îşi confirmă valoarea şi îşi împlineşte visul în satul natal.

Zhang Meng a împlinit anul acesta 30 de ani, vârsta independenţei la chinezi. Știe de pe acum care îi va fi viitorul:

„Zhonghaoyu este locul unde m-am născut, am crescut şi unde o să mor. Am o fetiţă. Doresc să creez o poveste pentru ea şi o lume frumoasă pentru urmaşii noştri."