Schema emisiunilor
Despre CRI
Despre noi
Caută:
 
Home | Informaţii | Chineză | Cultură Divertisment | Turism-Bucătărie | Comunicare | Economie-Societate Salut, China
"Muzică fără graniţă!"- Interviul acordat de Zhou Xiaoyang, fondatorul fan-clubului online ai Innei din China
2014-01-29 14:14:30 cri-1

-Într-adevăr, internetul ne face să ne apropiem de muzica românească, de Inna, o cântăreaţă dintr-o ţară îndepărtată de China. După cât ştim, vizibilitatea Innei în China este încă o problemă. Ce aţi făcut să rezolvaţi aceasta?

-Deși am reușit să atragem atenţia câtorva mii de fani, curiozitatea acestora se opreşte doar la ultimele evoluţii ale vedetei. Numărul fanilor care mereu ne dau răspunsuri pe weibo nu depășește câteva sute. Faptul este oarecum incomod. Cea mai mare dificultate o reprezintă vizibilitatea limitată a Innei în China. Mereu suntem întrebaţi: Cine e Inna? După ce au aflat că "Sun is up" este interpretată de Inna, erau uimiţi: "Oare acest cântec este al Innei?" Adică, ne confruntăm cu cea mai mare contradicţie: cântecele ei sunt mult apreciate, în timp ce numele Inna nu este prea cunoscut în China. De atunci, pe toate informaţiile pe care postăm pe weibo, anexăm poza de album şi cea mai iubită piesă muzicală a Innei, ceea ce a atras creşterea numărului de potenţiali fani. Aceştia, până la urmă, devin fani pasionaţi care transmit spontan reacţii de admiraţie la adresa Innei, din ce în ce mai mulţi prieteni ai acestora devenind noi membri ai clubului noştru.

-După câte cunoşti, ce rol a jucat clubul tău în creşterea popularităţii vedetei române?

-Înainte de înfiinţarea clubului nostru, fanii chinezi ai Innei nu aveau o platformă specială unde să afle evoluţia ei şi treptat au uitat-o. Clubul nostru, pe multiple platforme, weibo, tieba şi altele, oferă un spaţiu special pentru aceştia, unde sunt liberi să discute teme despre Inna. Cu câţi fanii avem noi, cu atât sunt mai multe posibilităţile chinezilor de a putea deveni noi pasionaţi de Inna. Cred că existenţa clubului are o semnificaţie decisivă în amplificarea popularităţii Innei. De la fondare, clubul nostru rămâne unu civil. Am trimis de mai multe ori reprezentanţilor oficiali ai Innei materiale de autentificare dar n-am primit răspuns. Cu toate acestea am continuat să actualizez informaţiile clubului şi nu scap nicio posibilitate de a amplifica influenţa clubului. Sunt convins că eforturile mele vor obţine în final rezultate pozitive.

-Ce planuri are clubul? Ai vreo ţintă finală? Ce informaţie vrei să-i trimiţi Innei prin emisiunea noastră?

Sunt convins că sunt mai mulţi oamneni în China, ca mine, cărora le place de Inna şi de muzica ei. Eu îmi urmez pasiunea şi fac ceva care mă interesează cel mai mult. În viitor o să încerc să iau legătură cu partea oficială şi cautăm oportunităţi să colaborăm, ca să obţinem informaţii, să sperăm, exclusive, şi să difuzăm ultimele piese realizate de Inna. În acelaşi timp, o să îmbunătăţim sistemul de funcţionare al platformelor menţionate. Ţinta noastră finală este să oferim cât mai multe informaţii. În sfârşit, aş vreau să transmit Innei că, în partea cealaltă a lumii, sunt mulţi fani care te susţin, noi întotdeauna fiind alături de tine. Te iubim, pe tine şi muzica ta, fără condiţii. Muzica ta e cel mai preţios cadou pentru noi. Totuşi, aş dori, în numele tuturor club rockers din China, s-o invit pe Inna în China. Te aşteptăm în China!


1 2 3 4
[  Printează ][ ][  Home ]
Altele
Comentarii
in Web   romanian.cri.cn
Alte rubrici Forum
© China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China