Schema emisiunilor
Despre CRI
Despre noi
Caută:
 
Home | Informaţii | Chineză | Cultură Divertisment | Turism-Bucătărie | Comunicare | Economie-Societate Salut, China
Destinaţii turistice de iarnă în oraşul Jilin
2011-03-08 14:39:43 cri-1

China are un singur oraş care poartă acelaşi nume cu provincia. Acesta este oraşul Jilin al provinciei Jilin din nord-estul Chinei. Oraşul Jilin este înconjurat de munţi şi traversat de Fluviul Songhua. În urmă cu mai bine de 300 de ani, împăratul Kangxi (1662-1722) din dinastia Qing a fost aici într-un turneu de vizită, şi a scris o poezie, în care a supranumit Jilinul drept "oraşul fluviului". Când vine iarna, Jilin devine un oraş al zăpezii şi gheţii. Directorul administraţiei de turism din oraşul Jilin, Wang Deshun, ne-a spus că putem alege din 11 staţiuni de schi:

"Cea mai apropiată de oraşul Jilin este staţiunea de schi Beidahu, la o distanţă de numai 53 de km. Celelate sunt Zhuqueshan, Wujiashan, Minshanlvzhou ş.a. Avem chiar o staţiune de schi în oraş."

Am intrat într-o staţiune de schi, numită "Lumea zăpezii şi gheţii Beishan" unde sunt două pârtii şi două patinoare. Acolo ne-am î

ntâlnit cu câţiva turişti chinezi din Malaezia, ei ne-au mărturisit:

"Avem diferite senzaţii. La noi este mare căldură, în timp ce aici este foarte frig. Ce plăcut şi ce frumos aici!"

"Iarna în oraşul Jilin durează cam o jumătate de an. Schiul reprezintă singura activitate recreativă pentru noi. În plus, staţiunea de schi Beishan are un avantaj geografic, situându-se chiar în raza oraşului nostru. Comparativ cu celelalte staţiuni de schi, administraţia staţiunii Beishan este foarte bună."

Privind chiciura oraşului Jilin, directorul Wang Deshun, ne-a prezentat:

"Chiciura este o carte de vizită a oraşului nostru. Aceasta este una dintre cele patru minuni naturale ale Chinei, alături de peisajele naturale din Guilin, pădurile de piatră din Yunnan şi cele trei grote de pe valea fluviului Yangtze. De ce în oraşul nostru putem vedea chiciura? Din cauză că oraşul Jilin dispune de singurul fluviu la aceeaşi latigudine din lume care nu îngheaţă în timpul iernii, este vorba de Fluviul Songhua. Apa Fluviului Songhua care ajunge aici după ce străbate centrala electrică Fengman are o temperatură de 3-4 grade celsius. Când temperatura oraşului este de minus 15-20 grade celsius şi nu prea bate vântul, putem vedea chiciura."

Chiciura care acoperă copacii nu apare în orice moment şi în orice zi. Ca şi aurora boreală, acest fenomen depinde de vreme, de momentul zilei şi de anotimp. Aşadar, o călătorie pentru a vedea chiciura din nord-estul Chinei presupune răbdare şi timp de hoinărit. Datorită acestei minuni naturale, se organizează în oraşul Jilin festivalul zăpezii, gheţii şi chiciurii începând din anul 1991. Fostul preşedinte chinez, Jiang Zemin, a scris o poezie după ce a văzut fenomenul de chiciură în oraşul Jilin. În anul 2003, Poşta Chineză a emis prima colecţie de două timbre bazându-se pe tema regiunii locale a Chinei. Numele acestor două timbre sunt citate din versuri ale poeziei lui Jiang Zemin.

Când a apărut chiciura în oraşul Jilin, putem observa că pinii şi salciile de pe malul Fluviului Songhua se reflectă în apă formând imagini extraordinare, precum nişte candelabre de cristal sau jad. Domnul Li, care face plimbări pe malul Fluviului Songhua, a spus:

„Hai să facem o poză, peisajele sunt aşa de frumoase!"

Până în anul 2010, festivalul zăpezii, gheţii şi chiciurii a avut loc de 15 ori. Dar festivalul de anul acesta a avut o mică modificare, cu o altă atracţie turistică—izvorul termal. În oraşul Jilin sunt două staţiuni de izvor termal care se bucură de o mare reputaţie pe piaţa turismului chinez. Directorul agenţiei turistice subordonate administraţiei căilor ferate din oraşul Jilin, Sun Yili, ne-a spus:

„În timpul iernii, oraşul Jilin este acoperit de zăpadă. Schiul şi chiciura reprezintă atracţii tradiţionale pentru vizitatori. Dar izvorul termal este un obiectiv turistic contra zăpezii şi frigului. De aceea, noi considerăm că acesta are o perspectivă foarte bună."

Directorul administraţiei de turism din oraşul Jilin, Wang Deshun, vrea să le spună, în emisiunea nostră, turiştilor de peste hotare:

„Aştept din toată inima ca dumneavoastră să veniţi în oraşul Jilin pentru a admira chiciura, a schia şi a face baie în izvorul termal, să aveţi o petrecere frumoasă la noi!"

[  Printează ][ ][  Home ]
Altele
Comentarii
in Web   romanian.cri.cn
   Webradio
înregistrările săptămânii
Alte rubrici Forum
© China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China