Schema emisiunilor
Despre CRI
Despre noi
Caută:
 
Home | Informaţii | Chineză | Cultură Divertisment | Turism-Bucătărie | Comunicare | Economie-Societate Salut, China
Cursuri inedite de cultura minorităților naționale din Guangxi
2018-04-02 15:58:12 cri-1

Copii din Școala Primară Baishan proiectează motive de pe marsupiul pentru bebeluşi de etnia Zhuang

 

Voluntarii Muzeului Minorității Naționale din Guangxi arată copiilor cum să folosească marsupiu pentru bebeluşi de etnia Zhuang

 

Copii din clasa a II-a din Școala Primară Baishan, împreună cu voluntarii Muzeului Minorității Naționale din Guangxi

 

Regiunea Autonomă Guangxi-Zhuang este populată de 12 minorități naționale cu strămoși în această zonă și de alte peste 40 de grupuri minoritare. Voluntarii Muzeului Minorităților Naționale din Guangxi merg mereu la Școala primară Baishan din ținutul Zhaoping, aflată la mai bine de 200 de kilometri de orașul Guilin, să predea cursuri de cultura minorităților naționale.

Într-o zi ploioasă, voluntarii Muzeului au sosit la Școala primară Baishan, pentru a povesti copiilor prețuirea locuitorilor de etnie Zhuang pentru zeița Huapo, care răspunde de viața și moartea acestei etnii. Locuitorii Zhuang consideră că toți sunt flori din grădina zeiței Huapo. La acest curs, voluntarii au predat copiilor să proiecteze motive de pe marsupiu pentru bebeluşi de etnia Zhuang. Ma Yun, de la Departamentul de promovare a cunoștințelor de pe lângă Muzeul de Minorități Naționale din Guangxi, a spus:

"Având în vedere capacitatea de învățare a copiilor din clasa II, le-am cerut să urmărească mai întâi motivele și culorile marsupiilor pentru bebeluşi, apoi să picteze unul frumos din imaginație. Copiilor le-a plăcut cursul. Urmează să organizăm o mică expoziție cu tablourile pictate în acest curs și să lansăm un album. Cursurile de acest gen reprezintă doar o mică componentă a activității Muzeului pentru promovarea culturii diferitelor minorități naționale din Guangxi în rândul minorilor."

Voluntarii au arătat copiilor cum să se folosească marsupiul, copiii știind că este chiar acel tip de marsupiu, în care au stat ei când au fost mici. Însă, timizi fiind, niciun copil nu a avut curajul să-l încerce pe spate. Dascălul lor, Yu Haiping, care predă cursuri de limba chineză, a spus:

"Am deschis în principal doar cursuri de limba chineză, matematică, sport și muzică. Avem și cursuri de arte plastice, în care copii învață doar să picteze. La cursurile de muzică, se studiază pur și simplu cântece pentru copii. De aceea, sprijinim foarte mult activitatea de astăzi, care a lărgit orizontul copiilor și a diversificat activitățile lor în timpul liber. Copiii sunt foarte interesați de cursurile de profil și doresc să învețe mai mult cu voluntarii."

Ținutul Zhaoping, în care se află Școala primară Baishan, este un ținut sărac la nivel național. Școala are șase clase și nouă învățători. Fiecare profesor trebuie să predea cel puțin două discipline. În clasa a II-a sunt 34 de copii, majoritatea de naționalitate Zhuang.

Educatoarea Yu visează să ducă copiii în orașe, ca să descopere resursele culturale bogate de acolo. Părinții multor copii au plecat în orașe mai mari pentru a câștiga bani, nefiind deloc ușor pentru un dascăl să organizeze de unul singur o asemenea activitate.

Ma Yun a afirmat că Muzeul Minorității Naționale din Guangxi predă, în fiecare an, astfel de cursuri în Școala primară Baishan, pentru ca acești copii să cunoască tradiția și cultura diferitelor minorități din Guangxi.

"Susținem expoziții tematice în muzeu, pe care le pot vizita copii din Nanning. Dar, copii din satele muntuoase îndepărtate nu au asemenea ocazii. De la începutul anului 2017, eu și colegii mei am mers regulat la şcoală ca să prezentăm copiilor de aici conținutul expoziției."

În afară de predarea cursurilor, voluntarii au dăruit fiecărui copil din şcoală caiete, ghiozdane și alte rechizite și articole sportive. Când copiii au primit cadourile, fiecare a avut o înfăţişare surâzătoare. Aceste cursuri au îmbogățit cunoștințele copiilor despre cultura minorităților naționale.

Învățătoarea Yu a spus că un copil din clasa a II-a este o persoană cu dizabilități, neputând să comunice cu oameni decât cu ajutorul cornetului acustic. Lucrul care l-a încântat cel mai mult a fost cursul de arte plastice cu voluntari ai muzeului. Învățătoarea Yu:

"Fiecare profesor din școala noastră predă cel puțin două discipline. Nimeni nu a absolvit specialitatea desen. De fiecare dată când voluntarii muzeului au adus tablouri, copii au fost foarte bucuroși. Odată, copii au luat drept comori tablourile pictate de ei la un curs de arte plastice predat de voluntari. După curs, a plouat torențial. Copii au pus picturile în hainele proprii, îngrijorați că ploaia le-ar putea uda."

Directorul adjunct al Școlii Primare Baishan, Huang Xinshao, a afirmat că la aceste cursuri copii au fost informați despre cultura tradițională a minorităților naționale și au făcut progrese mari în politețe.

"Aceste manifestări sunt instructive pentru școala noastră de munte. În primul rând, părinții multor copii din satul nostru au plecat să muncească în orașe, astfel copii sunt recunoscători când primesc rechizite de la voluntari. În al doilea rând, acești lucrători ai muzeului susţin cursuri. Copiii noștri manifestă un mare entuziasm față de aceste cursuri, așteptând cu nerăbdare această experiență."

Muzeul Minorității Naționale din Guangxi a colaborat cu alte zece muzee ale diferitelor culturi naționale pentru a derula cursuri pe tema celor 12 minorități naționale cu strămoși în Guangxi. De sărbători sau cu ocazia marilor manifestări, voluntarii muzeului au susținut spectacole de cântece și dansuri privind minoritățile naționale din îndepărtata zonă muntuoasă.

[  Printează ][ ][  Home ]
Altele
Comentarii
in Web   romanian.cri.cn
   Webradio
înregistrările săptămânii
Radio Online
• 2019/12/06• 2019/12/05
• 2019/12/04• 2019/12/03
• 2019/12/02• 2019/12/01
• 2019/11/30• 2019/11/29
mai mult>>
Alte rubrici Forum
© China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China