Schema emisiunilor
Despre CRI
Despre noi
Caută:
 
Home | Informaţii | Chineză | Cultură Divertisment | Turism-Bucătărie | Comunicare | Economie-Societate Salut, China
Realizări noi în dezvoltarea satului Liangjiahe din municipiul Yan'an
2018-05-07 17:02:54 cri-1

Dacă plecăm cu mașina din centrul orașului Yan'an, provincia Shaanxi, putem ajunge în mai puțin de o oră în satul Liangjiahe din prefectura Yanchuan. Drumuri asfaltate leagă acest sat din adâncul munților de restul lumii și aici vin numeroși turiști din țară și străinătate. Dintr-un sătuc sărac de munte s-a transformat într-o comunitate cu clădiri, șosele și acces la Internet, în zonă fiind înregistrate schimbări uriașe în ultimii ani.

 

Satul Liangjiahe, situat în creierii munților, este situat la cinci kilometri, în partea sud-estică, de comuna Wen'anyi din prefectura Yanchuan, municipiul Yan'an. În luna ianuarie 1969, actualul lider al Chinei, Xi Jinping, venea din Beijing să lucreze și să se stabilească în acest sat. Nu împlinise încă 16 ani. Ulterior, Xi a îndeplinit funcția de secretar al comitetului de partid al satului, a muncit și a trăit aici 7 ani. În acea perioadă, el a condus sătenii în amenajarea de drumuri, construirea de diguri, realizarea de fântâni și dezvoltarea sistemului de aprovizionare cu biogaz, acțiuni prin care au fost îmbunătățite mult condițiile pentru producția agricolă. Referindu-se la aceste realizări, actualul secretar de partid al satului Liangjiahe, Shi Chunyang păstrează încă amintiri vii.

"În satul nostru am construit primul bazin de biogaz din provincia Shaanxi. În acea perioadă, Xi Jinping era secretarul de partid al satului Liangjiahe. Într-o zi, el a citit în ziarul 'Renmin Ribao' un reportaj despre dezvoltarea zonelor rurale din provincia Sichuan a bazinelor de biogaz. Și, pe cont propriu, a efectuat o vizită de documentare în ținutul Mianyang din Sichuan. La întoarcere, a inițiat construirea sistemului de aprovizionare cu biogaz în tabăra tinerilor educați. După ce am reușit, exploatarea de biogaz a fost generalizată în întreaga prefectură. Așa că, în iunie 1975, satul nostru Liangjiahe era primul din provincia Shaanxi unde era generalizată utilizarea biogazului."

În ultimele patru decenii de după aplicarea în China a politicilor de reformă și deschidere, satul Liangjiahe a înregistrat schimbări neîncetate. În zonă au fost realizate drumuri asfaltate în locul celor neasfaltate, oamenii au putut folosi lămpi electrice în locul celor cu kerosen, au avut parte de pâine chinezească din făină fină în locul preparatelor din tărâțe de orez și grâu… Despre schimbările petrecute în satul Liangjiahe, Shi Chunyang spune:

"În luna ianuarie 1988, satul nostru a început să fie aprovizionat cu energie electrică. A fost o realizare semnificativă, căci aprovizionarea cu electricitate creează posibilități pentru multe alte activități. Din 2007, satul nostru s-a dezvoltat în multiple planuri, progresele fiind obținute atât la înfățișarea satului, cât și la dezvoltarea economică. Apoi, după ce secretarul general al Comitetului Central al P.C.Chinez, Xi Jinping, a efectuat în 2015 o vizită în satul nostru, la noi au venit tot mai mulți turiști. Acum ne angajăm în dezvoltarea turismului, iar satul nostru este în curs de perfecționare sub diferite aspecte."

Astăzi, construcțiile tradiționale locale, peșterile, care sunt calde în timpul iernii și răcoroase în timpul verii, devin un brand turistic atractiv. Profitând de relieful podișului galben și de monumentele culturale precum vechile case în care au locuit altădată tinerii educați veniți din mediul urban, satul Liangjiahe a înființat o companie culturală și de turism rural. Unii săteni sunt angajați în companie și primesc salarii, alții au deschis și își administrează propriile pensiuni și magazine, ducând un trai din ce în ce mai bun.

Mai mult, satul Liangjiahe a înființat și construit în reședința comunei un cartier cu același nume. Locuitorii satului se mută succesiv în acest cartier, trăind într-un model nou în care "locuiesc în reședința comunei, dar lucrează în sat". Bătrâna Liu Jinglian, care împlinește anul acesta 68 de ani, mărturisește că trăiește acum o viață tot mai bună.

"Trăim bine acum. Mâncăm bine. Ducem o viață tot mai bună! Odinioară locuiam în peșteri, iar acum în blocuri. Apartamentul familiei mele are o suprafață de 100 metri pătrați."

Potrivit relatărilor, satul Liangjiahe a fost vizitat în 2017 de peste un milion de turiști, veniturile realizate din turism depășind 26 milioane de yuani. Secretarul de partid al satului Liangjiahe, Shi Chunyang a declarat:

"Acum, venitul net pe cap de locuitor din satul Liangjiahe este de peste 20.000 de yuani. Locuitorii satului Liangjiahe au hotărât ca, în lumina bunelor politici elaborate de stat, să depună eforturi pentru a se putea bucura de un trai tot mai felicit, într-un sat tot mai frumos."

[  Printează ][ ][  Home ]
Altele
Comentarii
in Web   romanian.cri.cn
   Webradio
înregistrările săptămânii
Radio Online
• 2019/02/20• 2019/02/19
• 2019/02/18• 2019/02/17
• 2019/02/16• 2019/02/15
• 2019/02/14• 2019/02/13
mai mult>>
Alte rubrici Forum
© China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China